ZCG MG-6

Śmieci zeruj: ograniczaj, segreguj!

Po dużym sukcesie ubiegłorocznej kampanii edukacyjnej „Jestem, myślę, segreguję”, Związek Celowy Gmin MG-6 rozpoczął realizację nowego projektu dotyczącego właściwego postępowania z odpadami. W ramach projektu pn. „Śmieci zeruj: ograniczaj, segreguj!” powstaną ciekawe materiały edukacyjne, takie jak komiks czy książeczka z zadaniami oraz zorganizowane zostaną stoiska ekologiczne z warsztatami, konkursami i grą wielkoformatową.

Stoiska pojawią się podczas wydarzeń plenerowych w każdej z sześciu gmin należących do Związku (Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Gorzów Wielkopolski i Santok). Na każdym z nich odbędą się warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów komunalnych, podczas których będą tworzone m.in. ekodoniczki na kwiaty, maskotki ze zużytych skarpetek, czy też świeczniki ze słoików itp. Ponadto będą na nich wyjaśniane wątpliwości dotyczące właściwego postępowania z odpadami, zasady segregacji oraz sposoby ich zagospodarowania. Ważnym tematem, który chcemy poruszyć w ramach tegorocznej kampanii edukacyjnej, jest konieczność minimalizacji ilości wytworzonych odpadów. Każdy z nas w ciągu roku przyczynia się do powstawania ponad 300 kg śmieci, których w dużej mierze można uniknąć. Można to zrobić nie tylko na etapie decyzji zakupowych, ale także wykorzystując ponownie niepotrzebne przedmioty, co pokażemy podczas organizowanych przez nas warsztatów. Na naszym ekologicznym stoisku będzie można zagrać w nową grę wielkoformatową pn. „Z MG-6 segregacja na pięć!”. 

Pierwsze ekologiczne stoisko pojawiło się 22 kwietnia 2023 r. w Gorzowie Wielkopolskim podczas imprezy „Wymień odpady na kulturalne wypady”. Kolejne pojawią się na następujących wydarzeniach tj.: Kłodawska Majówka (Kłodawa, 20 maja), Dzień Dzieckaw Gminie Deszczno (Dzierżów, 3 czerwca), Dni Grodu Santok (Santok, 17 czerwca), 1 Dzień Wakacji (Lubiszyn, 1 lipca) Święto Chleba (Bogdaniec, 19 sierpnia).

Publikacja  = edukacja

Jednym z elementów kampanii będzie komiks edukacyjny pn. „Klucze do przyszłości”. Publikacja opowiada historię Wartana, pradawnego obrońcy środowiska, który na terenie każdej gminy, należącej do Związku Celowego Gmin MG-6 musi zmierzyć się z bestią, czyli problemem niewłaściwego postępowania z odpadami.

Z kolei dla młodszych dzieci zostanie przygotowana książeczka, zawierająca zadania, ugruntowujące wiedzą dotyczącą właściwego postępowania z odpadami. Wśród nich znajdzie się kolorowanka, szukanie różnic między obrazkami, łączenie obrazków przedstawiających różne odpady z właściwym pojemnikiem itp.

Miniporadnik dla zarządców

Na terenie Związku wciąż występuje problem z segregacją odpadów komunalnych w zabudowie  wielorodzinnej. Mieszkańcy nie tylko popełniają błędy wrzucając niewłaściwe odpady do poszczególnych pojemników, ale także często, mimo obowiązku segregacji odpadów, nie robią tego. Problemem jest też niewłaściwe postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi, elektroodpadami czy też  zużytymi oponami.  Dlatego jednym z działań w ramach tegorocznej kampanii „Śmieci zeruj: ograniczaj, segreguj!” będzie opracowanie miniporadnika dla zarządców nieruchomości wielorodzinnych dotyczącego wskazówek, jak zmobilizować mieszkańców do segregacji oraz jak ich edukować wraz z serią 10 plakatów dotyczących  właściwego postępowania z odpadami. Publikacja będzie przygotowana w wersji elektronicznej, aby zarządcy według uznania mogli drukować plakaty, bądź umieszczać je na swoich stronach internetowych.

Kampania, której realizację powierzono firmie Abrys Sp. z o. o., została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze. Jej celem jest podniesienie świadomości i wiedzy mieszkańców sześciu gmin wchodzących w skład Związku na temat gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym prawidłowej ich segregacji oraz wskazanie sposobów na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, a także możliwości ponownego ich wykorzystywania.

Poniżej prezentujemy harmonogram imprez plenerowych, na których można będzie odwiedzić nasze stoisko:

Strefa klienta

BOK