ZCG MG-6

Obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów

środa, 27 listopada 2024

Od 1 stycznia 2025 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów –
co to oznacza dla mieszkańców Związku Celowego Gmin MG-6?

Zużyte ubrania, buty, koce, pościel, firany, zasłony, ręczniki czy kołdry będą musiały być segregowane jako osobna frakcja odpadów. Ta zmiana jest częścią szerszej polityki Unii Europejskiej, której celem jest poprawa recyklingu odpadów i zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Produkcja tekstylna zaopatrza świat w niezbędne towary, ale również przyczynia się do zatruwania środowiska i w nadmiarowych ilościach korzysta z surowców naturalnych. Zgodnie z przyjętą dyrektywą 2018/81 z dnia 30 maja 2018 r., od początku roku 2025 r. kraje członkowskie muszą wdrożyć obowiązek selektywnej zbiórki tekstyliów, co ma nie tylko zwiększyć poziom recyklingu, ale także promować ich ponowne wykorzystanie. Działanie to wpisuje się w gospodarkę o zamkniętym obiegu. Cykl życia produktów powinien być tak zaprojektowany, aby oszczędzać zasoby i zamykać obieg materiałów, czyli umożliwiać ich powtórne użycie.

Obowiązkowa segregacja tekstyliów dla mieszkańców Związku oznacza, iż od 1 stycznia 2025 roku wyrzucanie ubrań do pojemnika koloru czarnego (odpady zmieszane) będzie zakazane. Trzeba je będzie przekazywać kolejnym użytkownikom i na cele charytatywne, a także do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (2 punkty znajdują się w Gorzowie Wlkp. i po jednym punkcie w gminach ościennych).

Za nieprzestrzeganie tych przepisów przewidziane są kary finansowe. Straż miejska oraz policja mogą nakładać grzywny do 5 tys. zł na właścicieli nieruchomości, którzy nie przestrzegają regulaminów gminnych. Dodatkowo, jeśli tekstylia zostaną wykryte w odpadach zmieszanych, opłaty za ich wywóz mogą być podwyższone.

Wiele ubrań warto naprawiać, zamiast je wyrzucać, a zbędną nam odzież przekazywać tym, dla których może ona jeszcze być użyteczna. To ważne i konieczne, ale niewystarczające. Dlatego też zbiórka zużytych tekstyliów (stanowiących w tym kontekście surowiec) jest możliwa poprzez dostarczenie ich do PSZOK-u. Dzięki takim działaniom realne będzie zmniejszenie negatywnego oddziaływania tej branży na środowisko. Recykling tkanin jest więc nie tyle potrzebą, co koniecznością.

Lokalizacje i dane kontaktowe Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych:

Strefa klienta

BOK