(95) 7287 102
bok@zcg.net.pl
Informujemy właścicieli nieruchomości letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, położonych na terenie Związku Celowego Gmin MG-6, że od 1 stycznia 2022 r., zobowiązani są podpisać indywidualną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z firmą posiadającą ku temu uprawnienia, tj. wpisaną do Rejestru Działalności Regulowanej (RDR) prowadzonego przez Związek. Listę podmiotów wpisanych do RDR znajdą Państwo na stronie www.zcg.net.pl w zakładce „gospodarka odpadami” oraz w BIP Związku http://www.zcg.biuletyn.net/?bip=1&cid=1178.
Z dniem 1 stycznia 2022 r. złożona w biurze Związku, deklaracja dla nieruchomości letniskowych oraz innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe przestaje obowiązywać z mocy prawa. Od tego dnia odpady komunalne z terenu tych nieruchomości nie będą odbierane przez Wykonawcę wyłonionego w przetargu przez Związek oraz nie będą dostarczane pojemniki i worki
na odpady.
O zawarciu umowy na odbiór odpadów komunalnych właściciel nieruchomości letniskowej lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe ma obowiązek poinformować Związek, który na podstawie art. 6 ust. 5a ustawy prowadzi rejestr tych umów. Dodatkowo w grudniu każdego roku należy przesłać do Biura Związku Celowego Gmin MG-6 dowody uiszczania opłat za usługi odbioru
i zagospodarowania odpadów.
Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia w sprawie górnych stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat
za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Związku Celowego Gmin MG-6 (z 11 grudnia 2020 r.) górne stawki za odbiór odpadów kształtują się następująco:
Finalnie oznacza to, że operatorzy nie mogą kalkulować odbioru odpadów powyżej wskazanych wyżej stawek.
Właściciel nieruchomości letniskowej lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nadal jest zobowiązany przestrzegać zasad określonych w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Związku, ustawy o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi powstającymi na terenie jego nieruchomości oraz uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nadal wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Związku MG-6 dotyczy obowiązek segregacji na 5 frakcji.
Instrukcja segregowania odpadów komunalnych dostępna jest na stronie Związku: https://www.zcg.net.pl/gospodarka-odpadami/instrukcja-segregowania-odpadow/
Wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych pojemników w stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym należą do obowiązków właściciela nieruchomości. Usługę tę, za wynagrodzeniem może świadczyć wybrany operator.
Pojemność pojemników powinna być dostosowana do ilości odpadów i częstotliwości odbioru odpadów, w taki sposób, aby nie dochodziło do przepełniania pojemnika.
Jednocześnie informujemy, że pracownicy Związku Celowego Gmin MG-6 będą prowadzili kontrole, czy podmioty, których dotyczy zmiana, dopełniły swojego obowiązku i zawarły stosowne umowy, a tym samym czy nie podrzucają odpadów do pojemników mieszkańców w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości, który nie wykonuje ww. obowiązków podlega karze grzywny. Może ona sięgać do 5 000 zł.
Jednocześnie przypominamy o konieczności niezwłocznego uregulowania wszelkich zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uiszczanej do Związku na podstawie obowiązującej do końca roku deklaracji.
Wszelkie pytania należy kierować do pracowników biura Związku na adres: ul. Warszawska 6, lokal nr 106, 66-400 Gorzów Wlkp. lub mg6@zcg.net.pl lub telefonicznie pod nr (95) 7287 102.